EBC przeciwstawia się presji: poziom rezerw bez zmian

EBC utrzymuje poziom nieoprocentowanych rezerw bankowych 02 / 04 / 24 Bartosz Paluch Goście: 546 Ocena:

Europejski Bank Centralny zdecydował w środę o utrzymaniu obecnego poziomu nieoprocentowanych rezerw bankowych utrzymywanych w bankach centralnych strefy euro, co było przedmiotem kontrowersji ze względu na uprzywilejowane traktowanie banków.

Władze monetarne ogłosiły, że stopa rezerw wykorzystywana do określania wymogów dotyczących rezerw bankowych pozostanie na poziomie 1%.

Pomimo apeli grupy ekspertów, posłów do Parlamentu Europejskiego i niemieckiego banku centralnego o podniesienie nieoprocentowanych rezerw obowiązkowych, EBC zdecydował się tego nie robić. Korekta ta miała na celu zmniejszenie kosztów odsetkowych ponoszonych przez banki centralne.

Oprócz nieoprocentowanych rezerw obowiązkowych, banki zarabiają obecnie 4% na nadwyżkach środków pieniężnych przechowywanych w kasach banków centralnych w strefie euro. Ta nadwyżka płynności wynosi ponad 3,5 biliona euro, co przekłada się na znaczne zyski wolne od ryzyka dla banków.

Decyzja EBC o niezwiększaniu rezerw pozaodsetkowych była częścią szerszego przeglądu jego systemu operacyjnego, którego wyniki zostały przedstawione w środę. W przeglądzie oceniono sposób działania EBC i zalecono pewne korekty.

Kontekst rzeczywiście zmienił się od czasów niskiej inflacji po kryzysie zadłużenia z 2012 r., który doprowadził do tego, że EBC wykupił góry długu prywatnego i publicznego od banków i zapewnił im fale tanich pożyczek. Ponieważ inflacja wzrosła w ostatnich latach, a stopy procentowe osiągnęły historyczne poziomy, EBC starał się skłonić banki do pozyskiwania płynności na własną rękę lub za pośrednictwem rynku pieniężnego.

Aby ułatwić to przejście, EBC planuje zmniejszyć spread między stopą depozytową a główną stopą refinansowania do 15 punktów bazowych od września z obecnych 50 punktów bazowych. Posunięcie to ma na celu zachęcenie banków do zwracania się do EBC o cotygodniowe pożyczki, przy jednoczesnej stabilizacji stóp rynku pieniężnego, które są ściśle powiązane ze stopami EBC.

Komentarze (0)