Inflacja w USA: tego nie widziano od 1982!

Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od 1982 roku 14 / 12 / 21 Bartosz Paluch Goście: 426 Ocena: ★★★★★

Według danych przekazanych w piątek przez amerykański Departament Pracy inflacja w kraju w listopadzie była największa od 1982 roku, co wywiera presję na ożywienie gospodarcze i podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej-pisze CNBC.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), mierzący wartość koszyka dóbr konsumpcyjnych, wzrósł o 0,8% w ciągu miesiąca do 6,8% w ciągu roku, najszybciej od czerwca 1982 r.

Jeśli chodzi o podstawowy wskaźnik cen konsumpcyjnych, który nie uwzględnia wzrostu cen żywności i energii, wzrósł on o 0,5% za miesiąc i o 4,9% za rok, co oznacza najostrzejszy wzrost od połowy 1991 r.

Według Dow Jones, ogólny wskaźnik CPI wzrósł o 6,7% rok do roku, a podstawa—o 4,9%.

Wzrost cen był spowodowany gwałtownym wzrostem cen energii od listopada 2020 r.: wzrosły one o 33,3%, w tym 3,5% w listopadzie. Cena samej benzyny wzrosła o 58,1%.

A ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych, które są główną przyczyną wzrostu inflacji, wzrosły o 31,4% po skromnym wzroście o 2,5% miesiąc wcześniej.

Departament Pracy USA powiedział również, że wzrost cen żywności i energii był najszybszym 12-miesięcznym wzrostem od co najmniej 13 lat.

Koszt mieszkań, który stanowi około jednej trzeciej CPI, wzrósł o 3,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, stając się najwyższym od 2007 roku.

W odpowiedzi na tę wiadomość wzrosły Kontrakty terminowe na indeksach giełdowych Wall Street, podobnie jak rentowność obligacji rządowych.

Biorąc pod uwagę, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest na najniższym poziomie od 1969 r., a PKB kraju ma wykazać znaczny wzrost do końca 2021 r. po rozczarowującym trzecim kwartale, inflacja pozostaje największym problemem dla ożywienia gospodarczego.

Rezerwa Federalna, która uważnie monitoruje dane o inflacji przed dwudniowym posiedzeniem w przyszłym tygodniu, już wyraziła gotowość do rozpoczęcia spowolnienia tempa obniżania inflacji. Inwestorzy oczekują, że od stycznia Fed podwoi redukcję zakupów aktywów do 30 mld USD miesięcznie. Pozwoli to Fedowi rozpocząć podnoszenie stóp procentowych wiosną przyszłego roku.

W obliczu szybkiego wzrostu inflacji ocena poparcia prezydenta Joe Bidena znacznie spadła: niedawny sondaż CNBC wykazał, że utknął na 41%, głównie z powodu faktu, że 56% respondentów nie zgadza się z sukcesem jego zespołu w gospodarce, w porównaniu z 37%, które je popierają.

Komentarze (0)