Inwestowanie w pojazdy elektryczne: jak wykorzystać ich popularność?

„Przyszłość motoryzacji”, „Nowy standard” czy „Innych aut nie będzie” to tylko niektóre wyrażenia, które można usłyszeć o coraz bardziej popularnych pojazdach elektrycznych. Wszyscy giganci branży motoryzacyjnej wydali już co najmniej kilka modeli pojazdów elektrycznych.
Czy jesteś gotowy, aby pojazdy elektryczne zrewolucjonizowały Twój portfel inwestycyjny, tak jak to miało miejsce w przypadku całej branży motoryzacyjnej? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: co to są pojazdy elektryczne?
Zacznijmy ten przewodnik od krótkiej definicji pojazdu elektrycznego.
Pojazd elektryczny to pojazd, który jest przynajmniej częściowo napędzany przez jeden lub więcej silników elektrycznych, które wykorzystują energię zmagazynowaną w akumulatorach.
Pierwsze samochody elektryczne zostały wyprodukowane w latach 80. XIX wieku i zyskały popularność na przełomie XIX i XX wieku. Później jednak pojazdy elektryczne zostały zastąpione silnikami spalinowymi, ponieważ pojazdy benzynowe i wysokoprężne stały się tańsze i bardziej masowo produkowane.
W pewnych momentach wzrasta zainteresowanie pojazdami elektrycznymi, ale przez krótki czas nie trafiają one do masowej produkcji.
Prawie 100 lat później, w 2008 roku, zapomniane już pojazdy elektryczne przeżywały odrodzenie. Wynika to w dużej mierze z postępu w technologii akumulatorów do pojazdów elektrycznych oraz obaw o rosnące ceny ropy na światowych rynkach finansowych.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: rodzaje pojazdów elektrycznych
Istnieją trzy główne typy pojazdów elektrycznych, sklasyfikowane według zakresu, w jakim energia elektryczna jest wykorzystywana jako źródło energii.
- BEV, czyli pojazdy elektryczne z ładowaniem bezprzewodowym
- PHEV lub hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in
- HEV lub hybrydowe pojazdy elektryczne
Tylko pierwszy typ, z ładowaniem bezprzewodowym, może być szybko ładowany stałym prądem. Można je nazwać samochodami całkowicie elektrycznymi, ponieważ są wyposażone w akumulatory i nie mają silnika spalinowego. Dwa inne typy pojazdów elektrycznych są również uzależnione od silników benzynowych.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: baterie do pojazdów elektrycznych
Jedną z najważniejszych i najdroższych części pojazdów elektrycznych jest akumulator, który służy do zasilania silników elektrycznych. Większość akumulatorów pojazdów elektrycznych różni się od akumulatorów do rozruchu, oświetlenia i układów zapłonowych, ponieważ ich rolą jest dostarczanie energii do systemu przez długi czas iw pełnym cyklu.
Akumulatory do pojazdów elektrycznych charakteryzują się stosunkowo wysokim stosunkiem mocy do masy, gęstością energii i gęstością energii. Główne typy akumulatorów do pojazdów elektrycznych:
- litowo-jonowy
- polimer litowy
- kwas ołowiowy
- nikiel-kadm
Od końca lat 90. postęp w technologii akumulatorów litowo-jonowych był napędzany przez zapotrzebowanie na przenośną elektronikę, taką jak telefony komórkowe, laptopy i niektóre inne urządzenia. Z postępu tego skorzystał rynek pojazdów elektrycznych.
W przeciwieństwie do wcześniejszych akumulatorów, zwłaszcza akumulatorów niklowo-kadmowych, akumulatory litowo-jonowe można codziennie rozładowywać i ładować w dowolnym stanie naładowania.
Baterie do pojazdów elektrycznych stanowią znaczną część kosztów pojazdów elektrycznych. Niemniej jednak:
- Na okres 2010-2019. Koszt akumulatorów do pojazdów elektrycznych spadł o 87% na kilowatogodzinę.
- Od 2018 roku produkowane są już pojazdy elektryczne o zasięgu w pełni elektrycznym do 400 km, takie jak Tesla Model S.
Pomimo znacznego postępu w wydłużaniu żywotności większości akumulatorów pojazdów elektrycznych, dystans pokonywany na jednym baku benzyny lub oleju napędowego pozostaje znaczny. Do tego musimy dodać wciąż stosunkowo słabą infrastrukturę stacji ładowania pojazdów elektrycznych i otrzymujemy dwie największe przeszkody dla tego typu pojazdów.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: dlaczego jest potrzebne?
Po wejściu na rynki w pierwszej połowie dekady sprzedaż pojazdów elektrycznych gwałtownie wzrosła. W 2010 roku po drogach świata jeździło tylko 17 000 pojazdów elektrycznych, a w kolejnych latach:
- Niecałą dekadę później, w 2017 roku, sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnęła 1 milion.
- W 2019 roku ich liczba wzrosła do 7,2 mln.
- Tylko w 2019 roku sprzedano 2,1 mln pojazdów elektrycznych.
- Pojazdy elektryczne stanowią obecnie około 2,6% światowej sprzedaży samochodów i 1% wszystkich samochodów.
Według Międzynarodowej Agencji Energii istnieją dwa scenariusze rozwoju pojazdów elektrycznych do 2030 roku:
- Scenariusz wsparcia polityki publicznej
- Scenariusz zrównoważonego rozwoju, w tym cele kampanii EV30@30, aby wspólnie osiągnąć 30% udziału w rynku dla wszystkich pojazdów do 2030 roku.
Scenariusz polityki publicznej zakłada, że światowa flota pojazdów elektrycznych (bez jednośladów/trójkołowców) osiągnie prawie 140 mln sztuk, co stanowi 7% światowej floty pojazdów.
Według drugiego Zgodnie ze scenariuszem, globalna flota pojazdów elektrycznych (z wyłączeniem jednośladów/trójkołowców) będzie rosła o 36% rocznie, osiągając 245 mln pojazdów w 2030 r., czyli ponad 30-krotnie w stosunku do obecnego poziomu.
Według najnowszego raportu Deliotta:
- W ciągu najbliższych 10 lat liczba pojazdów elektrycznych wzrośnie o 29%
- Całkowita sprzedaż wzrośnie z 2,5 mln w 2020 roku do 31,1 mln w 2030 roku.
- Będą one stanowić około 32% całej sprzedaży nowych samochodów.
- Chiny zajmą 49% światowego rynku pojazdów elektrycznych, Europa - 27%, a Stany Zjednoczone - 14%.
Wiele rządów na całym świecie zadeklarowało silne zaangażowanie w pojazdy elektryczne. Niektóre kraje planują nawet zaprzestać sprzedaży nowych pojazdów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Na przykład Wielka Brytania planuje zakaz sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi w 2035 roku (5 lat przed pierwotnym planem).
Jeśli wymienione powyżej powody nie przekonały Cię jeszcze do skupienia się na inwestowaniu w pojazdy elektryczne, czytaj dalej.
Podzielmy pytanie na dwa: po co w ogóle inwestować i po co inwestować w pojazdy elektryczne.
Dlaczego warto inwestować?
Ludzie zwracają się do inwestycji z różnych powodów, takich jak budowanie dobrobytu w dłuższej perspektywie, płacenie za edukację dziecka, planowanie przejścia na emeryturę, osiąganie celów finansowych lub po prostu zwiększanie własnych dochodów.
- Osiągaj swoje cele finansowe
- Chroń swój kapitał przed inflacją
- Zdywersyfikuj portfel posiadanych aktywów
Teraz odpowiedzmy na drugie pytanie.
Po co inwestować w pojazdy elektryczne?
Oto tylko kilka powodów:
- Rządy wspierają rozwój pojazdów elektrycznych
- Surowe zasady kontroli zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych na całym świecie zwracają uwagę konsumentów na pojazdy elektryczne.
- Coraz więcej osób skłania się ku kupowaniu pojazdów elektrycznych, ponieważ stają się one bardziej przystępne cenowo
- Zmniejszenie kosztów baterii EV sprawia, że pojazdy EV są bardziej przystępne cenowo
- Rozbudowa infrastruktury, np. budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
- Obecność w jednej z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się branż na świecie
- Potencjał innowacji
- Szanse na potencjalny wzrost kapitału i osiągnięcie celów finansowych
- Możliwość kreowania strumienia pasywnego dochodu poprzez otrzymywanie dywidendy z akcji
- Wysoka płynność aktywów
Oczywiście każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a pojazdy elektryczne nie są wyjątkiem. Interesująca będzie na przykład reakcja rządów na wnioski o obniżenie akcyzy. Ponadto, czy infrastruktura do ładowania i utylizacji akumulatorów wszystkich pojazdów elektrycznych zostanie zrealizowana na czas?
Nie można jednak zaprzeczyć, że pojazdy elektryczne mają potencjał, a dzięki odpowiedniej strategii zarządzania ryzykiem inwestycyjnym można umiejętnie zarządzać ryzykiem.
Jak inwestować w pojazdy elektryczne?
Coraz więcej inwestorów na całym świecie stara się wykorzystać potencjalne możliwości wynikające z wyżej wymienionych powodów i stara się wykorzystać rosnącą popularność pojazdów elektrycznych.
Istnieją trzy główne instrumenty finansowe, które dadzą Ci dostęp do inwestycji w EV:
- Akcje spółek z branży pojazdów elektrycznych
- Kontrakty na różnice kursowe (CFD) na akcje spółek z branży pojazdów elektrycznych
- Fundusze ETF z udziałem firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi
Każdy inwestor musi wybrać dla siebie odpowiednie instrumenty. Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdej z tych opcji inwestycji w EV.
Akcje spółek samochodów elektrycznych
Akcje to papiery wartościowe o zmiennym dochodzie, które pozwalają na posiadanie udziałów w określonej firmie. Udział to jednostka należąca do firmy. Większość firm emituje i sprzedaje akcje w celu pozyskania dodatkowego kapitału na finansowanie swojej działalności.
Na przykład, jeśli firma wyemitowała 100 akcji, a Ty kupiłeś 10 akcji tej firmy, to jesteś właścicielem 10% akcji.
Korzyści z inwestowania i handlu rzeczywistymi akcjami pojazdów elektrycznych:
- Rzeczywista własność bazy wraz ze wszystkimi prawami majątkowymi z nią związanymi
- Mniejsze ryzyko z powodu braku dźwigni
- Brak opłat za swap, co pozwala na pozostawienie pozycji otwartych na noc
- Bardziej stabilna regulacja
Jednocześnie wady inwestowania i handlu prawdziwymi akcjami w porównaniu z handlem kontraktami CFD na akcje to:
- Brak możliwości otwierania krótkich pozycji
- Niemożność korzystania z dźwigni
- Dostępność opłat i prowizji przy kupnie i sprzedaży
- Brak możliwości handlu na różnych rynkach
Inwestowanie w akcje EV jest najbardziej wszechstronną i prawdopodobnie najpopularniejszą opcją wykorzystania potencjalnego wzrostu liczby EV w nadchodzących latach. Ale spójrzmy na inne możliwości.
CFD na akcje firmy zajmujące się pojazdami elektrycznymi,
CFD (Contract for Difference) to kontrakt na różnicę, który jest zawierany pomiędzy traderem a brokerem w celu wymiany różnicy w cenie aktywa. Ten kontrakt jest aktywny do momentu zamknięcia go przez tradera, a płatności w jego ramach są dokonywane w gotówce, a nie przez faktyczne dostarczenie aktywów będących przedmiotem obrotu.
W praktyce kontrakty CFD zapewniają inwestorom prawie wszystkie korzyści wynikające z faktycznego inwestowania w instrumenty finansowe, ale bez ich faktycznego posiadania.
Przede wszystkim zwracamy uwagę na zalety handlu kontraktami na różnicę:
- Krótka sprzedaż. Jedną z głównych zalet dzisiejszego handlu CFD jest możliwość zajmowania krótkich pozycji. W ten sposób możesz potencjalnie czerpać korzyści zarówno z rosnących, jak i spadających rynków.
- Wykorzystanie dźwigni. Kontrakty CFD pozwalają Ci zarządzać więcej niż tym, co masz na swoim koncie handlowym. Dzieje się to za pomocą dźwigni.
- Możliwość dokonywania transakcji w ciągu dnia. Kontrakty CFD pozwalają im korzystać z krótkoterminowych ruchów cen na rynkach akcji, indeksów lub towarów.
- Łatwy dostęp do rynków globalnych. Łatwy dostęp do wielu instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje, waluty, towary, kryptowaluty itp. przez wybranego przez Ciebie pośrednika.
- Podczas handlu kontraktami CFD z Admiral Markets często nie ma prowizji za otwieranie i zamykanie pozycji.
- Brak ograniczeń w stylu handlu (przynajmniej dla niektórych brokerów, takich jak Admiral Markets).
Jak każda inwestycja, kontrakty CFD mają swoje wady:
- Nie istnieje własność bazowego składnika aktywów, z którym nie przysługują żadne prawa majątkowe w przypadku upadłości firmy.
- Kontrakty CFD mogą być produktem mniej regulowanym.
- Efekt dźwigni może być mieczem obosiecznym. Oznacza to, że oprócz zwiększania potencjalnych zysków, dźwignia finansowa zwiększa również potencjalne straty.
- Opłaty swap za utrzymywanie pozycji przez noc.
Handluj kontraktami CFD na najpopularniejszych akcjach na świecie teraz bez prowizji. Kliknij poniższy baner, aby rozpocząć już teraz!
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: ETF
ETF to skrót od „exchange traded fund” w języku angielskim lub w tłumaczeniu na język rosyjski – ETF. Ogólnie rzecz biorąc, ETF to koszyk papierów wartościowych, który można kupować i sprzedawać na odpowiednich giełdach za pośrednictwem pośrednika finansowego (brokera).
Fundusze te mogą inwestować w różne klasy aktywów, z których jedną są akcje spółek zajmujących się pojazdami elektrycznymi.
Korzyści z inwestowania w taki ETF obejmują:
- Zmniejszone koszty, ponieważ możesz kupić koszyk akcji zamiast jednego
- Automatyczna dywersyfikacja portfela
- Efektywność podatkowa (na przykład aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne często kupują i sprzedają aktywa, co skutkuje opodatkowaniem zysków kapitałowych, co nie ma miejsca w przypadku ETF)
Wady obejmują:
- W niektórych przypadkach płynność ETF może być niższa niż w przypadku akcji.
- Mogą wystąpić pewne rozbieżności w stosunku do aktywów bazowych podążających za funduszem.
Oto kilka przykładów funduszy ETF, które obejmują firmy zajmujące się pojazdami elektrycznymi:
- Technologia litowo-bateryjna ETF Global X (#LIT)
- ARK Innovation ETF CFD (#ARKK)
Nie ma dobrego lub złego narzędzia do inwestowania w pojazdy elektryczne. Musisz tylko wybrać najbardziej odpowiedni dla Twojego stylu handlu i inwestowania.
Ile pieniędzy wydać na inwestycje w pojazdy elektryczne?
Wiesz już, czym są pojazdy elektryczne, po co w nie inwestować i jak to robić. Czas zastanowić się nad kolejną kluczową kwestią. Ile pieniędzy zainwestować w tej branży?
Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od trzech czynników osobistych:
- Możliwości osobiste
- Osobiste cele finansowe
- Tolerancja na ryzyko osobiste
Możliwości osobiste mogą być bardzo indywidualne dla różnych inwestorów, dlatego niemożliwe jest określenie dokładnej kwoty początkowej.
Zacznij wyznaczać sobie cele finansowe. Czego będziesz potrzebować w przyszłości? Możesz chcieć kupić dom lub samochód, sfinansować edukację swojego dziecka, zaplanować wakacje za granicą, rozpocząć lub kontynuować rozwój firmy lub nowego przedsięwzięcia lub po prostu mieć wystarczająco dużo pieniędzy po przejściu na emeryturę.
Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci wyobrażenie o Twoich celach finansowych.
Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest Twoja tolerancja na ryzyko lub zdolność do podejmowania ryzyka. Zależy to od takich czynników, jak bieżące dochody, oszczędności, wydatki, zobowiązania finansowe (np. spłata kredytu hipotecznego) oraz odpowiednie zabezpieczenie finansowe życia i zdrowia. I wreszcie twoja własna osobowość.
Możesz także spojrzeć na horyzont inwestycyjny lub czas, przez który środki można odłożyć bez ich potrzeby. Będzie to zależeć od tego, na co kierujesz — krótkoterminowe lub długoterminowe. Skumulowane inwestycje (na przykład określona kwota co miesiąc) mogą sprawić, że pozornie niewielkie zyski będą poważne, jeśli chodzi o dłuższe okresy czasu.
Zarówno dłuższe terminy, jak i wyższa stopa zwrotu mogą dać podobne rezultaty. To sprawia, że różne inwestycje są interesujące i odpowiednie do różnych celów.
Kiedy już zrozumiesz, dlaczego inwestowanie w pojazdy elektryczne, jak uzyskać dostęp do firm produkujących pojazdy elektryczne i ile pieniędzy wydać na takie inwestycje, musimy zobaczyć, które sektory, branże i firmy mogą być dużymi zwycięzcami, jeśli pojazdy elektryczne odniosą sukces.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne: jakie firmy wybrać?
Chociaż jest to stosunkowo młoda branża, wiele firm oferuje obecnie inwestycje w pojazdy elektryczne. Każdy inwestor ma swoje indywidualne podejście przy wyborze spółek do dodania do swojego portfela. Jednak tutaj wymienimy niektóre branże i firmy, które mogą wprowadzić Cię do pojazdów elektrycznych.
- Akcje spółek pojazdów elektrycznych
- Akcje spółek mikroprocesorowych
- Udziały firm produkujących części samochodowe
- Akcje spółek produkujących surowce do akumulatorów do pojazdów elektrycznych
W kolejnych wierszach omówimy każdą z tych opcji i przedstawimy przykłady firm, które mogą znajdować się na Twojej liście.
Akcje spółek samochodów elektrycznych
Oczywistym wyborem dla każdego inwestora, który chce skierować kapitał na branżę pojazdów elektrycznych, są firmy produkujące pojazdy elektryczne.
Do niedawna Tesla stanowiła praktycznie cały rynek EV. Obecnie jest to dalekie od tego, a istnieje wiele innych firm produkcyjnych notowanych na giełdzie. Ponadto wszyscy główni producenci pojazdów z silnikami spalinowymi oferują obecnie na rynku również pojazdy elektryczne.
Tesla prowadziła na rynku pojazdów elektrycznych, ale wkrótce pojawiła się:
- Nikola Corp (#NKLA)
- NIO Inc (#NIO.US)
- Xpeng Inc (#XPEV)
- Li Auto Inc (#LI.US)
Ponieważ Tesla jest już dość popularna wśród inwestorów i niedługo zostanie członkiem elitarnego indeksu S&P 500, a Nikola jest niestabilny z powodu transakcji z General Motors i plotek o poważnych oszustwach, zwróćmy nieco większą uwagę na rosnącą popularność Chińczyków. samochody elektryczne - Nio, Xpeng i Li Auto.
NIO Inc.
Nio to chiński producent pojazdów elektrycznych założony w 2014 roku przez Williama Li z siedzibą w Szanghaju. Od momentu założenia w firmę zainwestowało kilku chińskich gigantów, takich jak Tencent, Baidu, Lenovo i inni.
Obecnie Nio produkuje i sprzedaje pojazdy elektryczne w Chinach, Hongkongu, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Firma ogłosiła plany dalszej ekspansji firmy na rynki międzynarodowe dla swoich pięcio-, sześcio- i siedmiomiejscowych SUV-ów.
Nio oferuje również pakiety energetyczne obejmujące usługi energetyczne, marketing, projektowanie, rozwój technologii, produkcję baterii i komponentów oraz usługi posprzedażowe.
Ponadto firma oferuje rozwiązania bateryjne, w tym Power Home, domowe rozwiązanie do ładowania; Wymiana zasilania, usługa wymiany baterii; Power Mobile, mobilna usługa ładowania samochodów ciężarowych; Public Charger to publiczne rozwiązanie do szybkiego ładowania; oraz Power Express, całodobową usługę dostawy na żądanie.
Nio jest spółką publiczną od września 2018 roku. Akcje Nio wzrosły o ponad 1300% od początku 2020 r.
Xpeng Inc.
Xpeng lub Xiaopeng Motors to chiński producent pojazdów elektrycznych z siedzibą w Kantonie. Firma została założona w 2014 roku, a od sierpnia 2020 jest notowana na nowojorskiej giełdzie.
Współzałożycielami Xpeng są Henry Xia i He Tao, byli dyrektorzy GAC Group z doświadczeniem w technologii motoryzacyjnej, badaniach i rozwoju. Pierwsi zwolennicy to He Xiaopeng (obecnie prezes Xpeng), założyciel UCWeb i były dyrektor generalny Alibaba oraz Lei Rong, założyciel Xiaomi. Znani inwestorzy w firmie to Alibaba, Foxconn i IDG Capital.
XPeng Inc. projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje inteligentne pojazdy elektryczne w Chińskiej Republice Ludowej. Produkty firmy obejmują również pakiet oprogramowania do autonomicznej jazdy. Ponadto Xpeng zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną samochodów.
Akcje Xpenga wzrosły o ponad 1500% w ciągu zaledwie trzech miesięcy od debiutu firmy.
Li Auto Inc.
Li Auto Inc., znana również jako Li Xiang, to chiński producent pojazdów elektrycznych z siedzibą w Pekinie, z zakładami produkcyjnymi w Changzhou.
Li Auto została założona w 2015 roku przez dyrektora generalnego i prezesa Li Xianga, od którego pochodzi nazwa. Firma jest wspierana przez największą chińską aplikację obsługi klienta, Meituan i Bytedance, która jest właścicielem krótkiej aplikacji wideo TikTok.
W przeciwieństwie do większości innych producentów pojazdów elektrycznych, Li Auto specjalizuje się w tak zwanych pojazdach elektrycznych o rozszerzonym zasięgu (EREV), które mogą być zasilane energią elektryczną lub benzyną. Silnik hybrydowy nadrabia skromną chińską infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych i służy jako lepszy sposób na odwrócenie uwagi konsumentów od samochodów benzynowych.
Poprzez swoje spółki zależne Li Auto projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje inteligentne sportowe pojazdy elektryczne (SUV) w Chinach. Firma oferuje Li ONE, sześciomiejscowy elektryczny SUV wyposażony w różne systemy zwiększania przebiegu i zaawansowane rozwiązania z zakresu inteligencji pojazdu.
Akcje firm mikroprocesorowych
Oprócz akcji firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi, możesz również wybrać producentów mikroprocesorów, aby uzyskać dostęp do branży pojazdów elektrycznych. Im bardziej nowoczesne stają się samochody, tym bardziej potrzebują chipów i półprzewodników.
Chipy są potrzebne do zasilania akumulatorów pojazdów elektrycznych, aktualizacji oprogramowania i innych komponentów. A przejście na pojazdy autonomiczne jeszcze bardziej zwiększy wykorzystanie chipów w samochodach. W praktyce komponenty te będą pełnić rolę mózgu pojazdów.
Akcje firm zajmujących się produkcją mikroukładów i półprzewodników, które mogą być stosowane w pojazdach elektrycznych:
- Nvidia
- Zintegrowane produkty Maxim
- Półprzewodniki NXP
- Łączność TE
- Wywiad
- Qualcomm
Akcje firm produkujących części samochodowe
Niektóre firmy oferujące części samochodowe mogą również dać Ci możliwość inwestowania w pojazdy elektryczne. Takie firmy mogą również skorzystać na spodziewanym w najbliższych latach rozwoju pojazdów elektrycznych. Oto kilka firm produkujących części samochodowe do pojazdów elektrycznych:
- Aktywny
- Fujitsu
- Amfenol
- Magna Międzynarodowy
- Enersys
- Podłącz zasilanie
- Kontrola Johnsona
Akcje spółek produkujących surowce do akumulatorów pojazdów elektrycznych
Kolejną szansą na uzyskanie dostępu do pojazdów elektrycznych są firmy produkujące surowce do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Lista firm wydobywających metale potrzebne do akumulatorów pojazdów elektrycznych może obejmować:
- Albemarle
- Sociedad Quimica y Minera de Chile
- Umikor
- Kameka
Zalecenia:
- Jeśli chcesz zainwestować w konkretny sektor gospodarki lub branży, zaleca się kupowanie akcji więcej niż jednej firmy, ponieważ rozłoży to ryzyko, a nie wkładanie „wszystkich jajek do jednego koszyka”. Nazywa się to dywersyfikacją portfela akcji.
- W tym przypadku możesz wybrać 1-2 lub więcej firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi ze wszystkich wymienionych przez nas dziedzin. W ten sposób będziesz mieć zdywersyfikowany portfel, który ułatwi Ci zarządzanie ryzykiem. Dodatkowo zainwestujesz więcej, co da Ci większe szanse na zdobycie firmy, która odniesie bezprecedensowy sukces.
Oczywiście firm, które mogą dać Ci możliwość inwestowania w pojazdy elektryczne, jest znacznie więcej, a decyzja o tym, który z nich dodać do portfela inwestycyjnego jest indywidualna dla każdego inwestora.
Inwestowanie w pojazdy elektryczne – wnioski
Pojazdy elektryczne to jeden z najgorętszych tematów na świecie i nieprzypadkowo uważa się je za przyszłość motoryzacji. Pojazdy elektryczne są wprowadzane do produkcji przez wiele rządów i władz lokalnych na całym świecie, a spadający koszt akumulatorów czyni je bardziej dostępnymi dla użytkownika końcowego.
To właśnie ten potencjał szybkiego rozwoju branży pojazdów elektrycznych w nadchodzących latach, a być może dziesięcioleciach, przyciąga uwagę inwestorów na całym świecie. Firmy takie jak Tesla od dawna udowadniają, że mają potencjał do szybkiego skoku cen akcji.
Dlatego inwestorzy próbują znaleźć sposób na uzyskanie dostępu do pojazdów elektrycznych, przy czym dwiema głównymi opcjami są akcje spółek zajmujących się pojazdami elektrycznymi lub fundusz giełdowy będący przedmiotem obrotu z firmami zajmującymi się pojazdami elektrycznymi.