Prawo kanadyjskie: Cudzoziemcy nie mogą kupić domu przez dwa lata

Kanada zmienia przepisy dotyczące nieruchomości 30 / 01 / 23 Bartosz Paluch Goście: 470 Ocena: ★★★★★

Trzy z czterech głównych federalnych partii politycznych zaproponowały podobne środki w ostatnich wyborach.

Należy pamiętać, że zagraniczni pracownicy i zagraniczni studenci starający się o stały pobyt będą mogli kupować domy.

Ustawa wyklucza:

Nie-Kanadyjczycy nie mogą obejść prawa kupując przez korporację lub trust.

Notariusze, pośrednicy nieruchomości i inni profesjonaliści muszą poinformować swoich klientów spoza Kanady, że może ich dotyczyć to prawo. Na kupującego i każdą osobę trzecią biorącą udział w transakcji czeka grzywna w wysokości do 10 tys. dolarów. Rząd ma prawo do przymusowej sprzedaży nieruchomości.

Ten zakaz zakupów przez inwestorów zagranicznych zmniejsza popyt i tym samym przyczynia się do spadku cen, ale wpływ ten będzie znikomy. Według danych opracowanych przez JLR Real Estate Solutions, udział zagranicznych nabywców we wszystkich transakcjach na rynku nieruchomości w Quebecu spadł z 1,1% w 2018 roku do 0,9% w 2019 roku.

Na wyspie Montreal udział transakcji na rynku nieruchomości z udziałem zagranicznych nabywców spadł z 3,4% w 2018 roku do 2,6% w 2019 roku. W 2017 roku udział ten wyniósł 7,2% w Toronto, a w 2016 roku 13,2% w Vancouver.

Te liczby nie obejmują tylko nie-Kanadyjczyków. Aby lepiej zrozumieć sytuację, musimy przypomnieć, że Quebec wprowadził obowiązek deklarowania narodowości kupujących i sprzedających w momencie zakupu od 1 października 2020 roku. Chcą m.in. wiedzieć, czy zagraniczny nabywca lub członek jego rodziny zamierza tam zamieszkać.

Podatki dla nierezydentów

Dwa województwa przyjęły przepisy mające na celu ograniczenie liczby zakupów dokonywanych przez cudzoziemców. Była to odpowiedź na wieloletnie wysokie wzrosty cen domów. Ale czy te podatki miały wpływ na wzrost cen?

W 2016 roku Kolumbia Brytyjska zaczęła nakładać 15% podatek na nierezydentów Kanady, który później został zwiększony do 20%.

Ontario poszło za przykładem w 2017 roku, wprowadzając 15% podatek dla obszaru Toronto. Podniosła ona podatek do 20% w 2022 roku, a ostatnio do 25%. Podatek obejmuje teraz całe województwo.

Z dniem 1 stycznia 2022 roku rząd federalny wprowadził podatek w wysokości 1% rocznie od wolnych nieruchomości należących do nierezydentów. Celem jest zachęcenie zagranicznych właścicieli do wynajmowania lub sprzedawania pustych nieruchomości.

Podatek jest lepszy niż zakaz. Obcokrajowcy mogą dalej kupować, a rząd uzyskuje dochody.

Jaki jest cel?

Podczas uchwalania budżetu na rok 2022 minister finansów Chrystia Freeland powiedziała, że zakaz własności zagranicznej jest konieczny, aby ograniczyć ceny domów. Zamiast tego zrobił to Bank Kanady.

Od marca 2022 roku, po wzroście stóp procentowych, wartości nieruchomości już nie rosną, a popyt znacznie spadł. Ceny spadły. O dziwo, federalni wprowadzili zakaz dla obcokrajowców, gdy tylko rynek się zatrzymał.

Większość zablokowanych transakcji dotyczy zakupu kondominium w centrum Toronto, Vancouver i Montrealu. Wiele z tych kondosów jest wynajmowanych Kanadyjczykom.

Kanada ma opinię kraju gościnnego dla obcokrajowców. Kanada jest bezpiecznym krajem z silnym i niezawodnym systemem bankowym. Miejmy nadzieję, że ten wizerunek nie zostanie nadszarpnięty. Ta zmiana w przepisach jest skomplikowana i myląca.

Wydaje się, że ten zakaz będzie miał bardzo mały wpływ na ceny. Dobry program musi być zatwierdzony przez uznanych ekspertów, a w tym przypadku uznanie jest wątpliwe.

Na szczęście większość programów CMHC ma na celu zwiększenie podaży mieszkań. To jest kierunek, w którym musimy podążać.

Komentarze (0)