Zachód odrzucił roszczenie Rosji o płacenie za gaz w rublach

Kraje G7 nie zapłacą za gaz w rubel 29 / 03 / 22 Bartosz Paluch Goście: 453 Ocena: ★★★★★

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że ani Niemcy, ani inne kraje "Wielkiej siódemki" nie zgadzają się płacić za dostawy gazu z Rosji w rublach-pisze RBC. Takie roszczenie jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie obowiązujących umów.

Kanclerz RFN Olaf Scholz zaznaczył, że Niemcy będą starały się znacznie zmniejszyć zależność od importu energii z Rosji już w tym roku. W szczególności w ciągu roku planowane jest przezwyciężenie uzależnienia od rosyjskiej ropy i węgla.

Rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa nie zamierza dostarczać gazu za darmo i angażować się w działalność charytatywną w przypadku odmowy rozliczeń zagranicznych krajów za dostawy gazu w rublach. Rada Nadzorcza uważa również, że odmowa G7 płacenia za gaz w rublach doprowadzi do zaprzestania dostaw.

We Francji wzywa się obywateli do oszczędzania energii elektrycznej i gazu ze względu na ryzyko przerw w dostawach.

Szef włoskiej firmy naftowej ENI powiedział, że Włochy mogą zastąpić połowę dostaw gazu z Rosji innymi źródłami do następnej zimy i całkowicie pozbyć się rosyjskiego gazu za kilka lat.

W Wielkiej Brytanii wymieniono jedyny sposób zastąpienia rosyjskiego gazu. Jest to odkonserwowanie własnych brytyjskich złóż ropy naftowej. Ani import skroplonego gazu, ani energia alternatywna w tym przypadku nie pomogą.

Przyczyny leżą w polityce energetycznej samej Europy: od wielu lat na czele stoi "dekarbonizacja" emisji ze szkodą zarówno dla gospodarki, jak i geopolityki.

Prezydent Putin polecił rządowi, Bankowi Rosji i Gazpromowi wdrożenie środków mających na celu zmianę waluty płatności za dostawy gazu do nieprzyjaznych krajów do 31 marca.

Komentarze (0)