Plan finansowania: definicja, korzyści i instrukcje użytkowania

Plan finansowania – dlaczego go potrzebujesz i jak go stworzyć 21 / 01 / 23 Bartosz Paluch Goście: 308 Ocena: ★★★★★

JAKI JEST CEL PLANU FINANSOWEGO?

Założenie działalności gospodarczej wymaga finansowania. Ocena potrzeb finansowych projektu tworzenia biznesu jest ważnym zadaniem, które wymaga pełnej uwagi założyciela. Rzeczywiście, przedsiębiorca jest często złapany pomiędzy .

Chęć zapewnienia ambitnym ludziom pewnego finansowania, które pozwoli im na uruchomienie swojego projektu z minimalnym spokojem, a także konieczność zachowania rozsądku, aby nie być postrzeganym jako zły menadżer czy wręcz marnotrawca, co zrujnuje szanse na znalezienie partnerów finansowych.

Przez cały okres przygotowywania swojego projektu kreacji założyciel powinien pracować nad strukturą finansową biznesu, która powinna być przedstawiona jako wystarczająca do zapewnienia trwałości projektu, bez przesady, aby nie sprawiać wrażenia oderwanej od rzeczywistości.

Plan finansowy określa główne koszty, jakie założyciel przewiduje na uruchomienie działalności oraz kapitał potrzebny do ich sfinansowania. W związku z tym wskazuje:

Prognozując działalność firmy na pierwsze 3 lub 5 lat działalności, prognoza pozwala przewidzieć potrzeby finansowe zgodnie z przyjętymi założeniami (poziom działalności, wzrost, poziom marży itp.).

Zapewnia również wykorzystanie trwałych (czyli długoterminowych) zasobów do finansowania stałych (czyli długoterminowych) potrzeb, ponieważ pierwszym błędem w zarządzaniu byłoby stworzenie modelu gospodarczego, który nie jest samofinansujący się tak szybko, jak to możliwe, czyli okresowo wykorzystujący długoterminowe finansowanie na pokrycie krótkoterminowych potrzeb, co pewnego dnia doprowadziłoby do napięć finansowych.

Plan finansowy daje wskazówkę co do głównych kosztów, które będą wynikały z uruchomienia projektu, ale pozostaje szacunkiem, który będzie musiał być dostosowany do rzeczywistej sytuacji, w szczególności do monitorowania budżetu.

CO TO JEST PLAN FINANSOWY?

Jak przedstawia się plan finansowania? Plan finansowania składa się z dwóch części:

Różnica sald w każdej części pokazuje, czy mamy do czynienia z niedoborem czy nadwyżką finansów. Ponieważ rozpoczęcie działalności gospodarczej rzadko (jeśli w ogóle) przebiega zgodnie z planem, lepiej jest mieć zarządzalną nadwyżkę finansową, która zostanie przeznaczona na różne wydatki i wykorzystana w przypadku, gdy pewne wydatki się wymkną.

W ten sposób plan finansowy pozwala dokładnie określić wysokość środków potrzebnych na pokrycie głównych wydatków firmy:

Dokument ten jest szczególnie ceniony przez inwestorów, którzy mogą zbadać, jak fundator zamierza ułożyć finansowanie swojego projektu. Będą one szczególnie zainteresowane zapewnieniem, że wnoszone przez nie długoterminowe zasoby są wykorzystywane do finansowania trwałych miejsc pracy. Będą musieli również zwrócić szczególną uwagę na zmiany w przepływach pieniężnych.

Jeśli łączny wkład finansowy będzie mniejszy niż łączne potrzeby, lider projektu będzie musiał znaleźć dodatkowe finansowanie (pożyczka, dodatkowy partner). Zmiana wielkości potrzeb, jak to się czasem robi, jest decyzją zwodniczą, która może zagrozić rentowności projektu.

W rzeczywistości podejście polega na zmierzeniu potrzeb finansowych projektu i znalezieniu niezbędnego finansowania. Jeśli fundator ich nie znajdzie, to niewątpliwie dlatego, że projekt wymaga dopracowania lub zmiany.

Jeśli nie uda się znaleźć środków finansowych, dostosowanie zakresu potrzeb w dół jest decyzją, której należy unikać. Czasem trzeba też wiedzieć, jak zrezygnować z projektu lub zmienić jego rozmiar, gdy bilans finansowy nie trzyma się kupy (zbyt duże obciążenie finansowe, niechęć inwestorów itp.)

CO TO JEST STAŁA POTRZEBA FINANSOWA?

Potrzeby stałe odpowiadają kosztom ponoszonym przez przedsiębiorstwo na prowadzenie działalności. Są to wydatki, które wiążą gotówkę w dłuższym okresie czasu. Należą do nich:

CO TO JEST ZRÓWNOWAŻONY ZASÓB FINANSOWY?

Trwałe zasoby finansowe to długoterminowe zasoby przedsiębiorstwa. Służą one do finansowania inwestycji niezbędnych do funkcjonowania firmy, a także bieżących potrzeb finansowych. Należą do nich:

JAK STWORZYĆ PLAN FINANSOWANIA?

Plan finansowania jest zwykle przedstawiany w formie tabeli, która składa się z dwóch głównych części, wyszczególnionych dla każdego roku budżetowego. W tabeli tej zaleca się uwzględnienie nowych elementów dla każdego roku budżetowego (np. kredyt pojawi się tylko raz w kolumnie odpowiadającej rokowi budżetowemu, w którym zostanie spłacony):

Wymagania finansowe:

Środki finansowe:

Uwagi

  1. - Wynagrodzenie prywatnego przedsiębiorcy odpowiada zyskom firmy, aby odliczyć je od wyliczenia CAF, dodajemy je do części potrzeb do wysokości wynagrodzenia, które sam planuje wypłacić.
  2. - CAF (zdolność do samofinansowania) odpowiada zyskowi po opodatkowaniu + amortyzacji, więc dobrze jest mieć środki w wysokości przekraczającej potrzeby (15 do 20% w pierwszych latach, a potem bardziej znaczące w kolejnych latach). Świadczy to o tym, że model biznesowy się sprawdza i że firma jest w stanie finansować swój rozwój.
  3. - Założyciel wypełnia kolumnę plan finansowania na pierwszy rok finansowy elementami wstępnego planu finansowania, aby umożliwić rozpoczęcie działalności. W kolejnych latach określa wydatki, które uwzględniają jedynie nowe potrzeby i zasoby powstałe w danym roku budżetowym.
Komentarze (0)