W 2022 roku wielkość zużycia węgla na świecie może pobić wszelkie rekordy

W 2022 r. zużycie węgla może pobić rekordy świata 03 / 01 / 22 Bartosz Paluch Goście: 672 Ocena: ★★★★★

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wzrost konsumpcji w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych może zwiększyć globalny popyt na energię węglową do nowego rekordowego poziomu w 2022 roku. A potem wszystkie wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych okażą się daremne.

IEA stwierdziło, że światowa produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla jako paliwa w elektrowniach ma osiągnąć 10350 terawatogodzin w 2021 r. - co stanowi wzrost o 9% w stosunku do ubiegłego roku. Taka produkcja jest napędzana szybkim ożywieniem gospodarczym ,które "znacznie szybciej zwiększyło zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tego popytu nie mogą sprostać dostawy o niskiej zawartości węgla".

Oczekuje się, że całkowite zapotrzebowanie na węgiel, w tym dla branż takich jak cement i stal, wzrośnie w tym roku o 6%. Raport IEA mówi, że chociaż rekordowy poziom konsumpcji w 2013 i 2014 r.nie zostanie pobity, w przyszłym roku całkowita konsumpcja może osiągnąć nowy rekordowy poziom.

Dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol powiedział, że wzrost ten jest "niepokojącym znakiem tego, jak daleko świat pozostaje w tyle w swoich wysiłkach na rzecz ograniczenia emisji do zera".

Według IEA Chiny stanowią ponad połowę światowej produkcji węgla i oczekuje się, że w 2021 r.również wzrośnie o 9% rok do roku. Przewiduje się, że produkcja w Indiach wzrośnie w tym roku o 12%.

Ograniczenie zużycia węgla było główną przeszkodą w negocjacjach klimatycznych w Glasgow w zeszłym miesiącu, kiedy kraje ostatecznie zgodziły się "zmniejszyć" zużycie w ramach wysiłków na rzecz utrzymania wzrostu globalnej temperatury tak blisko 1,5 stopnia Celsjusza, jak to możliwe.

Chiny już obiecały zacząć ograniczać zużycie węgla. Ale zrobi to dopiero po 2025 r., dając producentom znaczną swobodę w dalszym zwiększaniu mocy wytwórczych w ciągu najbliższych czterech lat.

Chiny prawdopodobnie zbudują do 150 gigawatów (GW) nowych elektrowni węglowych w latach 2021-2025.

Komentarze (0)