Przegląd wyników IV kwartału według sektorów gospodarki

Wahania na rynku papierów wartościowych 15 / 01 / 22 Bartosz Paluch Goście: 697 Ocena: ★★★★

W nadchodzącym tygodniu rynek skupi się na zyskach za czwarty kwartał, które mają ujawnić silniejszy wzrost zysków w przypadku spółek wrażliwych ekonomicznie w porównaniu z graczami technologicznymi.

Okres zarobków może przetestować teorię, że wartość i cykliczność mają na celu lepsze wyniki niż akcje spółek technologicznych. Będzie to również czas, w którym inwestorzy będą mogli z pierwszej ręki przyjrzeć się, jak firmy radzą sobie z inflacją, która wzrosła o 7% w ujęciu rocznym w ostatnim miesiącu 2021 r., mierzona indeksem cen towarów i usług konsumenckich.

„Oczekuje się, że zarobki wzrosną o 20% rok do roku. Firmy prawdopodobnie to pokonają... i wejdą na 25% do 30%” – powiedział Jonathan Golub, główny strateg ds. akcji w Credit Suisse w USA.

„Jest to całkowicie wypaczone, ponieważ około 20% rynku – sektory cykliczne, energetyka, materiały, przemysł, sektor uznaniowy – razem oczekuje się wzrostu z 95% do 100%” – dodał. „Oczekuje się, że każdy będzie radził sobie lepiej niż technologia”


Według szacunków Golubu, sektor technologii S&P ma zwiększyć zyski tylko o 11%.

„Energia, materiały, przemysł, te starej gospodarki mają przynieść znacznie lepszy wzrost zysków i to nie tylko teraz”, ale w kolejnych kwartałach – powiedział.

Oczekuje się, że w sektorze materiałów zyski wzrosną o 62%, a w przemyśle o 52%. Przewiduje się, że zyski z energii gwałtownie wzrosną, ponieważ w zeszłym roku spadły do wartości ujemnych. Oczekuje się, że rynek dyskrecjonalny dla konsumentów, pomniejszony o handel internetowy, przyniesie wzrost zysków o 33,9%, podczas gdy oczekuje się, że spółki finansowe, które również są uważane za akcje cykliczne, odnotują wzrost zysków o zaledwie 2%.

„Kiedy masz inflację na tym poziomie, istnieją firmy, które naturalnie wygrywają, i inne, które tego nie robią. To właśnie te firmy są największymi beneficjentami inflacji. To jest historia o inflacji” – powiedział Golub. „Kiedy patrzysz na to, gdzie na rynku jest podekscytowanie, nie powinieneś patrzeć na firmy technologiczne. Nie są złe z 10% wzrostem w tym roku. To dobrze, ale inni radzą sobie znacznie lepiej”.

Rewizje prognoz wyników również faworyzują sektory cykliczne, powiedział Golub. Szacunki wzrostu zysków cyklicznych wzrosły od września o 9,5%, ale szacunki zysków sektora technologicznego spadły o 1,6%.

Kilka dużych banków poinformowało w piątek, a sezon wyników staje się bardziej pracowity w nadchodzącym tygodniu z różnymi sektorami. Donoszą finanse, takie jak Goldman Sachs, Travelers i Bank of America, podobnie jak Netflix i gigant marek konsumenckich Procter & Gamble. Są też wyniki pochodzące od firm transportowych, w tym J.B. Hunt Transport Services, United Airlines i Union Pacific.

Podczas gdy Citigroup, Wells Fargo i JPMorgan pobiły szacunki, gdy informowały w piątek, ich kurs akcji był mieszany. JPMorgan spadł w piątek o ponad 6% w związku z rozczarowującymi perspektywami, które obejmowały ostrzeżenie o problemach z inflacją płac.

„Myślę, że uzyskamy prawdziwą jasność od wielu przemysłowych i cyklicznych firm i czy są one w stanie przetrwać presję cenową i problemy z łańcuchem dostaw, i myślę, że dobrze zarządzane będą dobrze” – powiedział Steve Sosnick , główny strateg w Interactive Brokers.

Akcje powiązane z obligacjami

Sosnick powiedział, że spodziewa się, że technologia pozostanie przywiązana do wszelkich gwałtownych ruchów w 10-letnim skarbie, który pod koniec piątku wyniósł około 1,79%, tuż poniżej ostatniego szczytu wynoszącego 1,8%.

10-letnia rentowność, która rośnie po wyprzedaży obligacji, znacznie wzrosła na początku roku, gdy Rezerwa Federalna potwierdziła swoje jastrzębie stanowisko. Bank centralny ujawnił, że na grudniowym posiedzeniu dyskutował o zmniejszeniu swojego bilansu. Mogłoby to potencjalnie spowodować dalsze zaostrzenie polityki przez Fed, który już sygnalizuje możliwość trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Technologia radziła sobie lepiej niż przemysł i materiały, które w ciągu tygodnia spadły o około 0,6%. Tech był przez cały tydzień bez zmian, ale osiągnął wyniki lepsze niż finanse, które spadły o 0,8%. Energetyka skoczyła o 5,2% i była jednym z dwóch pozytywnych sektorów.

Nasdaq stracił około 0,3% w ciągu tygodnia od piątkowego popołudnia, podczas gdy S&P 500 również stracił 0,3%. Dow stracił 0,9%.

S&P 500 w zeszłym roku

Rynek skarbowy może być nieco spokojniejszy w nadchodzącym tygodniu, a rynki zamknięte w poniedziałek na dzień Martina Luthera Kinga Jr. Michael Schumacher z Wells Fargo powiedział, że urzędnicy Fed weszli teraz w ciszę przed spotkaniem w dniach 25-26 stycznia.

Komentarze (0)