Kapitał, aby szybko otworzyć mikrobiznes i zacząć zarabiać

Gdzie szukać kapitału na start dla mikrobiznesu 08 / 03 / 22 Bartosz Paluch Goście: 446 Ocena: ★★★★★

Stwierdzenie problemu: Niewystarczające inwestycje znacznie wydłużają okres rozpoczęcia działalności, a także rozwoju zdolności produkcyjnych, nawet jeśli jest to najmniejsza skala projektu. Do głównych czynników wpływających na wybór źródeł inwestycji początkowej należą:

Źródła kapitału startowego w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw:

Pozyskanie równorzędnego partnera/partnerów w biznesie i odpowiednio ich kapitału.
Aby zdywersyfikować swoje ryzyko, a także zwiększyć początkową inwestycję (jeśli projekt jest większy niż opisany powyżej), możesz przyciągnąć inwestorów jako współwłaścicieli firmy.

W celu znalezienia partnerów biznesowych i inwestorów można odwiedzić specjalne strony i osobne sekcje, w których przyszli przedsiębiorcy krótko opisują atrakcyjność projektów, bez wskazywania punktów strategicznych. Oczywiście partnerstwo z osobą, którą już znasz, może być bardziej akceptowalną opcją. Jeszcze lepiej, jeśli miała doświadczenie w zakładaniu jakiejkolwiek firmy lub posiada praktyczne umiejętności, które przydadzą się w rozwoju firmy (np. do otwarcia własnej strony, oprócz umiejętności zarządzania, przydadzą się umiejętności web designer, administrator portalu , artykuły autorskie). W każdym razie ta forma partnerstwa powinna uwzględniać ważny niuans: stosunki finansowe muszą być zalegalizowane i sformalizowane w umowach.


Jednak prowadzenie biznesu z wykorzystaniem statusu PE formalnie nie wiąże się z partnerstwem innych osób, co komplikuje sytuację. Istnieje wariant relacji w ramach programu „50% do 50%”, który przewiduje podział odpowiedzialności i zysku na pół. Ale to nieformalne podejście, które prędzej czy później stanie się „jabłkiem niezgody” dla partnerów. Alternatywnie możesz zaproponować bardziej niezawodny prawnie mechanizm współpracy: sporządzenie PE dla każdego z uczestników biznesu i założenie firmy. W Kodeksie Cywilnym jest coś takiego jak „Prosta umowa partnerska”. W tym przypadku istnieją różne opcje rejestracji stosunków: czynsz, pożyczki, usługi, stosunki pracy. Drugą stroną medalu jest wzrost kosztów sądowych. A biorąc pod uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej zaangażowane w świadczenie usług niż w produkcję towarów, rejestracja spółek (LLC, CJSC) będzie nieefektywna. Dlatego wybór tego, co jest lepsze: minimalny koszt pieniądza, ale maksymalne ryzyko czy maksymalny koszt i minimalne ryzyko sporów, należy do każdego przedsiębiorcy.


Najpopularniejszą formą współpracy przy sporządzaniu umowy jest możliwość przypisania jednej osobie w firmie praw własności intelektualnej i funkcji zarządzania strategicznego, a drugiej – zarządzania przepływami finansowymi.


Zakłada się jednak ich wymienność.

Inny sposób na przyciągnięcie inwestycji nie jest jednak dostępny dla wszystkich – sprzedaż udziałów. W takim przypadku możliwa jest nawet opcja zaangażowania partnerów zagranicznych do współpracy.


Wyszukaj inwestora venture lub firmę inwestycyjną. Mogą istnieć firmy lub inwestorzy prywatni, którzy są skłonni podjąć ryzyko i zainwestować kapitał podstawowy w Twoją „promocję”. Jednocześnie mogą kierować się różnymi znajomościami, wiarą w ciebie jako przedsiębiorcą i chęcią przejęcia przynajmniej częściowej kontroli nad przyszłym konkurentem. Ale najbardziej prawdopodobnym powodem jest oczekiwanie wysokiego poziomu dochodów z udzielonej pożyczki. W każdym razie musisz bardzo dokładnie przestudiować warunki, w jakich otrzymujesz pieniądze, aby nie wpaść w żadną finansową lub prawną pułapkę.


Eksperci szacują, że numer аktywnych inwestorów w Europie 125 tys. osób, aw Ameryce kolejne 300 tys. prywatnych. Działają zarówno indywidualnie, jak i w ramach różnych stowarzyszeń. To właśnie poprzez stowarzyszenia najłatwiej dotrzeć do potencjalnego inwestora.

Kredyt bankowy. Jednocześnie natychmiast przygotuj hipotekę lub poręczyciela. Pierwszym mogą być nieruchomości, a także samochody, prawa majątkowe do innych przedmiotów. Wszystko to będzie oceniane nie według wartości księgowej, ale według wartości rynkowej, więc bądź przygotowany na niższe ceny, a nie na swoją stronę. Nie zapomnij również obliczyć głównych wskaźników finansowych atrakcyjności projektu biznesowego. Chociaż nawet z nim najprawdopodobniej spotkasz się z odrzuceniem, ponieważ banki preferują tradycyjne, duże i istniejące firmy oraz kredytobiorców, którzy mają pozytywną historię kredytową.


A finansowanie projektów, w których bank bierze pod uwagę przede wszystkim przyszłe przepływy pieniężne, oferują tylko duże instytucje. W takim przypadku dla każdego klienta opracowywany jest indywidualny schemat finansowania dla indywidualnego projektu, który pozwala określić jego potrzeby i ustalić dla niego indywidualne taryfy.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu lub wynajmu nieruchomości komercyjnej, samochodów. To da bankowi prawo do sprzedaży finansowania w przypadku upadku firmy.
Generalnie należy zgodzić się, że kapitał początkowy przeznaczany jest głównie na wynajem powierzchni biurowej lub handlowej, wypłatę pensji pracowników, zakup surowców/półfabrykatów/wyrobów gotowych, reklamę organizacji. Jeśli inwestycje są ograniczone, będziesz musiał z nich zrezygnować i zacząć od „domowego” biznesu.

Komentarze (0)